Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Jonathan is riding a bicycle and encounters a hill of height 5.60 m. At the base

ID: 1447790 • Letter: J

Question

Jonathan is riding a bicycle and encounters a hill of height 5.60 m. At the base of the hill, he is traveling at 7.00 m/s. When he reaches the top of the hill, he is traveling at 2.00 m/s.Jonathan and his bicycle together have a mass of 77.0 kg. Ignore friction in the bicycle mechanism and between the bicycle tires and the road.

(a) What is the total external work done on the system of Jonathan and the bicycle between the time he starts up the hill and the time he reaches the top?

(b) What is the change in potential energy stored in Jonathan's body during this process?

(c) How much work does Jonathan do on the bicycle pedals within the Jonathan—bicycle—Earth system during this process?

Explanation / Answer

a) USing work energy theorem,

work done by external force = change in KE

W = 77x2^2 /2   - 77 x 7^2 /2

W = - 1732.5 J


b) change in PE = - work done by gravity = mgh = 77 x 9.8 x 5.6 = 4225.76 J


c) Work done by jonathan = 4225.76 - 1732.5 = 2493.26 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote