A Chevrolet Silverdo with a mass of 5520 Ibm is being driven on a mountain road
ID: 1449249 • Letter: A
Question
A Chevrolet Silverdo with a mass of 5520 Ibm is being driven on a mountain road 6250 ft above sea level (for this problem assume the change in g with altitude in negligible) at 65 mph. (adapted from, Eide et. al., 2008) a. Setup: Describe the setup of this problem (e.g., include a diagram of problem, a list of what is known/given and a list of what is being found). b. Calculation: Determine the car's potential energy (energy from height) using sea level as the datum. Express your answer in Joules, J. Clearly show all steps, unit conversions, and equations used. c. Calculation: Determine the car's kinetic energy in Joules, J. Clearly show all steps, unit conversions, and equations used.Explanation / Answer
a) maas= 5520 lbm = 0.454 x 5520 kg = 2506.08 kg
height, h = 6250 ft = 0.3048 x 6250 = 1905 m
Speed, v = 65 m ph = 65 x 1609 m / 3600s = 29.05 m/s
b)
PE = mgh = 2506.08 x 9.8 x 1905 = 4.68 x 10^7 J
c) Ke = m v^2 /2 = 2506.08 x 29.05^2 /2 = 1.057 x 10^6 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.