1. a. A ball of mass 5.1 g with a speed of 26.8 m/s strikes a wall at an angle 1
ID: 1449334 • Letter: 1
Question
1. a. A ball of mass 5.1 g with a speed of 26.8 m/s strikes a wall at an angle 19.0o and then rebounds with the same speed and angle. It is in contact with the wall for 40.0 ms. What is the magnitude of the impulse associated with the collision force?
2. a. A 123kg astronaut (including space suit) acquires a speed of 2.44m/s by pushing off with her legs from an 1920kg space capsule. What is the change in speed of the space capsule?
b.If the push lasts 0.490s, what is the magnitude of the average force exerted by each on the other?
Explanation / Answer
b ) Ft = mv
F*0.49 = 123*2.44
F*0.49 = 300.12
F = 612.49 N---answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.