The drawing shows a uniform horizontal beam attached to a vertical wall by a fri
ID: 1449841 • Letter: T
Question
The drawing shows a uniform horizontal beam attached to a vertical wall by a frictionless hinge and supported from below at an angle = 43o by a brace that is attached to a pin. The beam has a weight of 338 N. Three additional forces keep the beam in equilibrium. The brace applies a force Upper P Overscript bar EndScripts to the right end of the beam that is directed upward at the angle with respect to the horizontal. The hinge applies a force to the left end of the beam that has a horizontal component Upper H Overscript bar EndScripts and a vertical component Upper V Overscript bar EndScripts. Find the magnitudes of these three forces. I can't find P.
Explanation / Answer
given data:
angle = 43o.
weight of 338 N
Taking moments about the hinge (Force H and V have zero moment about this point)
from the defination of torque , is forece* distance
Clockwise : mg x ½L = Anti-clock : Pv x L
where Pv is vertical componet of P
Pv = ½ mg=½ *338=169 N
Cos43 = Pv/P
P = Pv/cos43 =169/cos43=231.1 N------------(1)
As the system is in equilibrium . horizontal forces are balanced
Force H acts into the wall = Ph (horizontal component of P to right)
Ph = P sin43
231.1* sin43= 157.61 N
H= 157.61 N
Vertical forces are also in balance
338N = Pv + V
V = 338 - Pv
V=338-169
V=169 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.