The speed light in methylene iodide is 1.72 108 m/s. The index of refraction of
ID: 1450136 • Letter: T
Question
The speed light in methylene iodide is 1.72 108 m/s. The index of refraction of water is 1.33. Through what distance of methylene iodide must light travel such that the time to travel through the methylene iodide is the same as the time required for light to travel through 1300 km of water?
Hint :The speed of light in methylene iodide is vm = 1.72 108 m s . The index of refraction of water is nw = 1.33, which means the speed of light in water is vw = c nw . We can use these data along with the definition of speed, v = x t , to calculate the distance of methylene iodide that light must travel through such that it takes the same amount of time as light traveling through 1300 103 m of water.
Please Help!
Explanation / Answer
here,
refractive index of water , n1 = 1.33 m/s
speed of light in water , v1 = c /n1
v1 = 3 * 10^9 /1.33 = 2.26 * 10^8 m/s
speed of light in methylene iodide , v2 = 1.72* 10^8 m/s
distance travelled in water , x1 = 1300 km
let the distance travelled in methylene iodide be x2
time taken = x1 / v1 = x2 /v2
1.3 * 10^6 /( 2.56 * 10^8 ) = x2 /( 1.72 * 10^8)
x2 = 8.73 * 10^5 m
the distance travelled in methylene iodide in the same time is 8.73 * 10^5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.