The speed limit in a school zone is 40 km/h (about 25 mi/h). A driver traveling
ID: 1652539 • Letter: T
Question
The speed limit in a school zone is 40 km/h (about 25 mi/h). A driver traveling at this speed sees a child run onto the road 13 m ahead of his car.He applies the brakes, and the car decelerates at a uniform rate of 8.0 m/s^2 . if the driver's reaction time is 0.25 s, will the car stop before hitting the child? The speed limit in a school zone is 40 km/h (about 25 mi/h). A driver traveling at this speed sees a child run onto the road 13 m ahead of his car.He applies the brakes, and the car decelerates at a uniform rate of 8.0 m/s^2 . if the driver's reaction time is 0.25 s, will the car stop before hitting the child?Explanation / Answer
speed of car = 40km/h = 40*5/18 = 11.11 m/s
reaction time = 0.25 s
distance travelled during reaction time = 11.11*0.25 = 2.78 m
Deceleration = 8 m/s2
distance travelled by car before stopping = (11.112)/(2*8) = 7.72 m
Total distance travelled by car = 2.78+7.72 = 10.5m
Since the distance travelled is less than 13m, the car will stop before hitting the child
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.