A uniform, 237-N rod that is 1.96 m long carries a 225-N weight at its right end
ID: 1450258 • Letter: A
Question
A uniform, 237-N rod that is 1.96 m long carries a 225-N weight at its right end and an unknown weight W toward the left end (see the figure (Figure 1)). When W is placed 50.1 cm from the left end of the rod, the system just balances horizontally when the fulcrum is located 71.0 cm from the right end. Find W. If W is now moved 29.8 cm to the right, how far must the fulcrum be moved to restore balance? If W is now moved 29.8 cm to the right, in what direction must the fulcrum be moved to restore balance? to the left to the rightExplanation / Answer
The length of the beam = 196 cm
The fulcrum is located at 71 cm from right end
The moment of weight at right end about fulcrum = 225*71 N cm
The moment of weight toward left = W*(196-50.1-71) N cm
The moment of weight of balance = 237*(196/2-71) N cm
Since the beam is balanced, we have,
225*71 = W*(196-50.1-71) + 237*(196/2-71)
W*(196-50.1-71) = 225*71 - 237*(196/2-71) = 9576
W = 127.85 N
Part B:
127.85*(196-50.1-71-29.8) = 225*(71-x) - 237*(196/2-71+x)
5766.035 = 225*71- 237*(196/2-71) - (225*71+237)x
x = 0.237 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.