Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two long parallel wires that are 0.30 m apart carry currents of 5.0 A and 8.0 A

ID: 1450341 • Letter: T

Question

Two long parallel wires that are 0.30 m apart carry currents of 5.0 A and 8.0 A in the opposite direction. Find the magnitude of the force per unit length that each wire exerts on the other wire and indicate if the force is attractive or repulsive. (mu 0 = 4 pi Times 10-7 T middot m/A) 2.7 Times 10-5 N repulsive 7.2 Times 10-5 N repulsive 3.4 Times 10-5 N attractive 2.7 Times 10-5 N attractive 7.2 Times 10-5 N attractive A coil of wire containing N turns is in an external magnetic field that is perpendicular to the plane of the coil and it steadily changing. Under these circumstances, an emf e is induced in the coil. If the rate of change of the magnetic field and the number of turns in the coil are now doubled (but nothing else changes), what will be the induced emf in the coil? A circular coil of copper wire is lying flat on a horizontal table. A bar magnet is held above the center of the coil with its south pole downward. The magnet is released from rest and falls toward the coil. As viewed from above, what is the direction of the current induced in the coil as the magnet approaches the coil? counterclockwise clockwise No current is induced in the coil. An emf but no current is induced in the coil. None of the above. A flat circular loop of radius 0.10 m is rotating in a uniform magnetic field of 0.20 T. Find the magnetic flux through the loop when the plane of the loop and the magnetic field vector are parallel. 0 T middot m2 3.1 Times 10-3 T middot m^2 5.5 Times 10-3 T midot m2 6.3 Times 10-3 T middot m2

Explanation / Answer

20) F/L = uoi1i2/2pi*d

= (2*10^-7*5*8)/(0.3)= 2.7*10^-5 N repulsive

Correct option is (A)

21) form faraday law induced emf e = NAdB/dt

e2/e1 = N2/N1 = 2

e2 = 2e

Correct opion is (A)


22) from fleimg right hand rule and lenz law clock wise.

Correct option is (B)

23) r =0.1 m , B =0.2 T,

Flux = B.Acos(theta) = 0.2*3.14*0.1*0.1

Flux = 6.3*10^-3 T.m^2

Correct otpion is (d)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote