An inductor and a resistor are connected with a double pole switch to a battery
ID: 1450509 • Letter: A
Question
An inductor and a resistor are connected with a double pole switch to a battery as shown in the figure.
The switch has been in position b for a long period of time. A) If the switch is thrown from position b to position a (connecting the battery), how much time elapses before the current reaches 212 mA?
Answer in units of ms.
B) What is the maximum current in the inductor a long time after the switch is in position a?
Answer in units of A.
C) The switch has brushes within it so that the switch can be thrown from a to b without internal sparking. Now the switch is smoothly thrown from a to b, shorting the inductor and resistor.
How much time elapses before the current falls to 144 mA?
Answer in units of ms.
Explanation / Answer
R =5.86 ohms, L =129 mH, V = 8.7 V
(a) I =212 mA
from ohms law Vo = IoR
Io = 8.7/5.86 = 1.48464 A
Time constant T = L/R = 0.129/5.86 = 0.022 s
I = Io(1-e^-t/T)
0.212 = 1.48464(1-e(-t/0.022))
t =3.39 ms
(b) from ohms law Vo = IoR
Io = 8.7/5.86 = 1.48464 A
(c) I =144 mA
I = Io(e^-t/T)
0.144 = 1.48464(e^-t/0.022)
t = 51.33 ms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.