An individual is pushing a 54 kg table. The static coefficient of friction betwe
ID: 1602933 • Letter: A
Question
An individual is pushing a 54 kg table. The static coefficient of friction between the desk and the floor is 0.55, and the kinetic coefficient of friction is 0.51. 1) What is the acceleration of the desk if 492 N of pushing force is applied when the floor is a flat horizontal surface? 2) What is the acceleration of the desk if 492 N of pushing force is applied when the floor has an upward slope of 6°? 3) What is the acceleration of the desk if 492 N of pushing force is applied when the floor has a downward slope of 6°?
Explanation / Answer
part a )
492 N is greater than static friction force
fsk = mu_s*m*g = 0.55 * 54 * 9.8 = 291.06 N
F - mu_k*m*g = ma
492 - 0.51 * 54 * 9.8 = 54 * a
a = 4.113 m/s^2
part b )
in y direction
N - mg costheta = 0
in x direction
F-mgsintheta + fs = ma
fs = mu*N
F-mg(sintheta+mucostheta) = ma
a = 2.726 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.