The refractive index of a transparent material can be determined by measuring th
ID: 1450684 • Letter: T
Question
The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If c= 42.1° what is the index of refraction of the material?
A light ray strikes this material (from air) at an angle of 35.8° with respect to the normal of the surface. Calculate the angle of the reflected ray (in degrees).
Calculate the angle of the refracted ray (in degrees).
Assume now that the light ray exits the material. It strikes the material-air boundary at an angle of 35.8° with respect to the normal. What is the angle of the refracted ray?
Tries 0/12Explanation / Answer
for crictical angle,
ni sin@c = nr sin90
ni sin42.1 = 1 * sin90
ni = 1.49
----------------
ni sin@i = nr sin@r
1 * sin35.8 = 1.49 sin@r
@r = 23.11 deg
----------------
ni sin@i = nr sin@r
1.49 sin35.8 = 1 * sin@r
@r = 60.75 deg
---------------
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.