A lazy Susan consists of a heavy plastic disk mounted on a frictionless bearing
ID: 1450742 • Letter: A
Question
A lazy Susan consists of a heavy plastic disk mounted on a frictionless bearing resting on a vertical shaft through its center. The cylinder has a radius R = 10 cm and mass M = 0.30 kg. A cockroach (mass m = 0.015 kg) is on the lazy Susan, at a distance of 10 cm from the center. Both the cockroach and the lazy Susan are initially at rest. The cockroach then walks along a circular path concentric with the axis of the lazy Susan at a constant distance of 10 cm from the axis of the shaft. If the speed of the cockroach with respect to the lazy Susan is 0.01 m/s, what is the speed of the cockroach with respect to the room?
mm/s
Explanation / Answer
mass of the cylider, m1=0.3 kg
radius of the cylider, R=10cm
mass of the cockroach, m2=0.015 kg
distance travelled from the center, r=10cm
speed of the m2 w r to lazy susan, v=0.01 m/sec
by using law of conservation momentum,
I_Ls*w=I_c*w_c
1/2*m1*R^2*w=m2*r^2*(W_c)
but,
W_c=v/r-w
==>
1/2*m1*R^2*w=m2*r^2*(V/r-w)
==>
W=2*m2*r*v/(m2*R^2+2*m1*r^2)
w=2*m2*v/(m2*R+2*m1*r)
W=(2*0.015*0.01)/(2*0.01+2*0.3*0.01)
W=0.0115 rad/sec
angular velocity of susan, W=0.0115 rad/sec
speed of the cockroach w r to floor is,
v'=v-r*w
v'=0.01-0.01*0.0115
v'=9.9*10^-3 m/sec
v'=9.9 mm/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.