Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that p
ID: 1450940 • Letter: T
Question
Two blocks with different mass are attached to either end of a light rope that passes over a light, frictionless pulley that is suspended from the ceiling. The masses are released from rest, and the more massive one starts to descend. After this block has descended a distance 1.10 m , its speed is 4.00 m/s .
part A)If the total mass of the two blocks is 18.0 kg , what is the mass of the more massive block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2 .
part B)
What is the mass of the lighter block?
Take free fall acceleration to be 9.80 m/s2
Explanation / Answer
Let the mass of massive block be M, then mass of lighter is m=18.0 - M
As the blocks start from rest, u=0 and velocity v =4 m/s at distance s= 1.10 m
using v^2 - u^2 =2as
a=v^2 /2s
a =7.27 m/s^2
Writing equations of motion
For massive going down
Mg T= Ma..............................(1)
for lighter block
T -mg=ma..........................(2)
solving (1) and (2)
a=(M-m)g/(M+m) =(2M-18)g/18
but a= 7.27
(2M -18)g/18=7.27
Heavier mass M is 15.676 kg
______________________________________...
(B)lighter mass is 2.233 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.