Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks of masses m1 = 1.80 kg and m2 = 4.14 kg are each released from rest a

ID: 2062612 • Letter: T

Question

Two blocks of masses m1 = 1.80 kg and m2 = 4.14 kg are each released from rest at a height of h = 5.19 m on a frictionless track, as shown in the figure below, and undergo an elastic head-on collision.
Determine the magnitude of the velocity of the m2 = 4.14 kg block just after the collision.
Determine the magnitude of the velocity of the m1 = 1.80 kg block just after the collision.
Determine the maximum heights to which m2 rises after collision.
Determine the maximum heights to which m1 rises after collision.

Explanation / Answer

velocities = (2*9.8*5.19)^0.5 = 10.08 m/sec 10.08 * (1.8 - 4.14) = 1.8 V1 + 4.14 V2 10.08*2 = V2 - V1 Solving we get V1 = -18.08 m/sec V2 = 2.13 m/sec max height for m2 = 0.23 m max height for m1 = 16.67 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote