Two blocks of mass 2 kg and 3 kg are travelling towards each other at speeds of
ID: 1905208 • Letter: T
Question
Two blocks of mass 2 kg and 3 kg are travelling towards each other at speeds of 2 m/s and 3 m/s, respectively. They stick after they collide. 1.Determine the speed after the collision and its direction. 2. Calculate the Kinetic energy lost in the collision above. 3. Suppose the collision in problem 1 is elastic. Determine the final speeds and directions. 4. Suppose the collision in problem 1 has coefficient of restitution equal to 0.5. Determine the final speeds and directions. 5. In the previous problem, what is Q?Explanation / Answer
a)
m1+m2 v = m1 v1 + m2 v2
==> v = (m1 v1 + m2 v2)/(m1+m2)
v = (3*3-2*2)/(2+3) = 1 m/s
b)
Ki = 0.5 (m1 v1^2 + m2 v2^2)
Ki = 0.5*(2*2*2 + 3*3*3)
Ki = 17.5
Kf = 0.5 (m1 + m2) v^2 = 0.5 * (2+3) * (1*1) = 2.5
energy = 17.5 - 2.5 = 15 J
c)
v1f = (m1-m2)/(m1+m2) v1i + (2m2)/(m1+m2) v2i
v1f = (2-3)/(2+3)* (-2) + (2*3)/(2+3) * (3) =
v1f = 4 m/s
v2f = 2m1/(m1+m2) v1i + (m2-m1)/(m1+m2) v2i
v2f = 2*2/(2+3)*(-2) + (3-2)/(2+3) * 3
v2f = -1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.