A square plate with sides 1.9 m in length can rotate around an axle passing thro
ID: 1451015 • Letter: A
Question
A square plate with sides 1.9 m in length can rotate around an axle passing through its center of mass (CM) and perpendicular to its surface (see figure below). There are four forces acting on the plate at different points. The rotational inertia of the plate is
23 kg · m2.
Use the values given in the figure to answer the following questions. (Assume = 40°. Express your answers in vector form.)
(a) What is the net torque acting on the plate?
N · m
(b) What is the angular acceleration of the plate?
rad/s2
Explanation / Answer
the distance from CM to vertices are sqrt(2)*(1.9/2) = 1.34 m
torque due to 30 N is -(1.34*30)*sin(45) = -28.42 N-m
Torque due to 60 N is (-1.34*60*sin(45)) = -56.85 N-m
Torque due to 40 N is (1.34*40*sin(85)) = 53.4 N-m
Torque due to 20 N is (-1.34*20*sin(45)) = -18.95 N-m
Net torque is (-28.42-56.85+53.4-18.95) = -50.82 N-m
Net torque is 50.82 N-m in clockwise direction
But torque T = I*alpha
angular accelaration is alpha = T/I = 50.82/23 = 2.209 rad/s^2 in clockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.