A square plate with sides 2.2 m in length can rotate around an axle passing thro
ID: 1553504 • Letter: A
Question
A square plate with sides 2.2 m in length can rotate around an axle passing through its center of mass (CM) and perpendicular to its surface (see figure below). There are four forces acting on the plate at different points. The rotational inertia of the plate is
32 kg · m2.
Use the values given in the figure to answer the following questions. Assume the plate starts from rest. (Assume = 48°.)
(a) What is the angular velocity of the plate after 4.0 s? (Express your answer in vector form.)
(b) Through how many revolutions will the plate rotate in 4.0 s?
Explanation / Answer
balancing moment
30*1.1+20*1.1+60*1.1-(40sin48)*1.1-(40cos48)*1.1=32*w
w=58.86/32=1.84rad/s
b)rad=4*1.84=7.36 rad
2(pi) rev=1 rad
rev=7.36/(2(pi))=1.1776 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.