A roller-coaster car has a mass of 491 kg when fully loaded with passengers. The
ID: 1451221 • Letter: A
Question
A roller-coaster car has a mass of 491 kg when fully loaded with passengers. The path of the coaster from its initial point shown in the figure to point B involves only up-and-down motion (as seen by the riders), with no motion to the left or right. Assume the roller-coaster tracks at points and are parts of vertical circles of radius r_1 = 10.0 m and r_2 = 15.0 m, respectively. If the vehicle has a speed of 20.9 m/s at point,what is the force exerted by the track on the car at this point? N What is the maximum speed the vehicle can have at and still remain on the track? m/sExplanation / Answer
a) Ft = m(g + v²/r) = 491*( 9.8 + 20.9²/10) = 26259.171 N
b) V²/r = g V = (g/r) = (9.8*15) = 12.12 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.