Show that the kinetic energy of an object having a mass m and momentum P is give
ID: 1451315 • Letter: S
Question
Show that the kinetic energy of an object having a mass m and momentum P is given by K = P^2/2m. 2. A mass m_t traveling down the x-axis with a speed v undergoes a perfectly inelastic collision with a second mass m_2 that was initially at rest. Show that the total kinetic energy just after the collision. K_r, is [m_1/(m_1 + m_2)]K_i, where K_i is the initial kinetic of the system. 3. If a mass m_a = 2m has initial velocity 4 m/s and mass m_b = m is initially at rest, they undergo elastic collision. Calculate their final velocities after the collision. 4. If a mass m_a = 2m has initial velocity 4 m/s and mass m_b = m has initially velocity -6 m/s, they undergo elastic collision. Calculate the final velocities,
Explanation / Answer
1) KE = 0.5*m*v^2
multiplying with mass m in the numerator and denominator
KE = 0.5*(m*m*v^2)/m = (m*v)^2/(2*m) = p^2/(2m)
--------------------------------------------------
2) in perfectly in elastic collision
m1*v = (m1+m2)*Vf
Vf = (m1*v)/(m1+m2)
KE after the collision Kf= 0.5*(m1+m2)*Vf^2 = 0.5*(m1+m2)*(m1*v)^2/(m1+m2)^2
Kf = 0.5*m1*m1*V^2/(m1+m2) = [m1/(m1+m2)]*0.5*m1*v^2 = m1*Ki/(m1+m2)
---------------------------------------------------
3) final velocity of ma is va = (ma-mb)*u1/(ma+mb)
va = (2m-m)*4/(2m+m) = 4/3 = 1.33 m/s
vb = (2*ma*u1)/(ma+mb) = (2*2m*4)/(m+2m) = 16/3 = 5.33 m/s
-----------------------------------------------------------
4) va = (ma-mb)*u1/(ma+mb) + 2*mb*u2/(m1+mb)
va = (2m-m)*4/(2m+m) - 2*m*6/(2m+m)
va = (4/3)-(4) = -2.67 m/s
vb = 2*ma*u1/(ma+mb) + (mb-ma)*u2/(ma+mb)
vb = 2*2m*4/(2m+m) - (m-2m)*6/(m+2m)
vb = (16/3) + (2) = 7.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.