Show that if a satellite orbits very near the surface of aplanet with period T,
ID: 1763750 • Letter: S
Question
Show that if a satellite orbits very near the surface of aplanet with period T, the density of the planet is= m/V = 3/GT2. Using these results,estimate the density of the Earth, given that a satellite near thesurface has an orbital period of 88min. I plead you to respond in detail, because I'm not evenunderstanding the problem. I don't know from where to start. Thank you very much for your help! Show that if a satellite orbits very near the surface of aplanet with period T, the density of the planet is
= m/V = 3/GT2. Using these results,estimate the density of the Earth, given that a satellite near thesurface has an orbital period of 88min. I plead you to respond in detail, because I'm not evenunderstanding the problem. I don't know from where to start. Thank you very much for your help!
Explanation / Answer
Timeperiod , T = 2R /V0 [ Where Vo = orbital velocitynear the surface = ( GM /R) ] T = 2R / ( GM /R) Here G = universal gravitational constant = 6.67 X 10-11 N m2 / kg2 M = mass R= Radius T2 ( GM/R) = 4 2 R2 M = 42 R3 / G T2 But, mass = density () * volume (v) v = 42 R3 / G T2 here volume, v = (4/3) R3 [ (4/3) R3]= 42 R3 / GT2 density, = mass /volume = 3 / GT2 Given that Timeperiod, T = 88 min = 88 * 60 s = 5280 s density, = 3 / ( 6.67 X 10 -11) (5280)2 = 5065.9 kg /m3 Given that Timeperiod, T = 88 min = 88 * 60 s = 5280 s density, = 3 / ( 6.67 X 10 -11) (5280)2 = 5065.9 kg /m3Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.