A. If a voltage of 5.0 V is applied to the coil, what is the current? Express yo
ID: 1451539 • Letter: A
Question
A. If a voltage of 5.0 V is applied to the coil, what is the current?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B. If the current is clockwise viewed from above, what is the direction of the net force on the coil?
C.
What is the magnitude of the net force on the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
D.
What is the magnitude of the acceleration of the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
part A:
from ohms law V = iR
so
Current i = V/R
i = 5/1.4
i = 3.57 Amps
----------------------------------------
partB :
Force will be directed from flemings RH rule wud be to wards right
------------------------
net force = NiLB sin theta
F = 190 * 3.57 * 0.01 * 0.32 sin 90
F = 2.17 N
-------------------------
as F= ma
accelaration a = F/m
a = 2.17/0.014
a = 155 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.