A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which 82.9 J flows in
ID: 2253447 • Letter: A
Question
A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which 82.9 J flows into the system and -50.1 J of work is done on the system, what is the change in internal energy, ?U?
?U: J
B. If the same system is taken along a second path B for which the endpoints are the same so that ?U is the same, but -98.5 J of heat Q flows into the system, what is the work W done along that path? (?U only depends on the endpoints of the path, not the whole path. Q and W depend upon the whole path.)
W: J
C. If further this same system is taken along a third path C for which the endpoints are the same so that ?U is the same, but 83.7 J of work W is done on the system, how much heat, Q, flows into the system?
Q: J
Explanation / Answer
see
always
energy is conserved
so
A)
heat given=82.9J =work done by system+change in U
so
Work done by system=-work done on system=50.1J
so change in U=82.9-50.1J=32.8J
see
B)
as Q=W+U
so
as U=32.8J
and Q=-98.5J
so
Work done by system=- work done on system=W=Q-U=-98.5-32.8J=-133.3J
C)
now
Q=W+U
where W is work done by system=- work done on system= -83.7J
U=32.8J
so
Q=32.8+(-83.7)=-50.9J
heat flows into system=-50.9J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.