A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which 76.5 J flows in
ID: 2250981 • Letter: A
Question
A. If a thermodynamic system is taken along a path A along which 76.5 J flows into the system and -45.2 J of work is done on the system, what is the change in internal energy, ?U?
?U: J
B. If the same system is taken along a second path B for which the internal energy, U, is constant, and -95.4 J of heat Q flows into the system, what is the work W done along that path?
W: J
C. If further this same system is taken along a third path C for which the internal energy, U, is constant, and -92.9 J of work W is done on the system, how much heat, Q, flows into the system?
Q: J
Explanation / Answer
1) Q = dU + W
Given Q = 76.5 and W =-45.2
dU =Q-w = 76.5 + 45.2
dU = 121.7 J
2) -95.4 = 121.7 + W
W = -217.1 J
3) Q = 121.7 - 92.9
Q= 28.8 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.