A 117-turn square coil of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at ? = 1.73
ID: 1451870 • Letter: A
Question
A 117-turn square coil of side 20.0 cm rotates about a vertical axis at ? = 1.73 multiply.gif 10^3 rev/min as indicated in the figure below. The horizontal component of Earth's magnetic field at the coil's location is equal to2.00 multiply.gif 10^-5 T.
(a) Calculate the maximum emf induced in the coil by this field. mV
(b) What is the orientation of the coil with respect to the magnetic field when the maximum emf occurs?
The plane of the coil is oriented 45 with respect to the magnetic field.
The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field.
The plane of the coil is parallel to the magnetic field.
Explanation / Answer
N = number of turns = 117
A = area of loop = 0.2 x 0.2 = 0.04 m2
w = 1.73 x 103 rev/min = 1730 (2 x 3.14/60) = 181.1 rad/s
B = magnetic field = 2 x 10-5 T
a)
Maximum induced emf is given as
E = NBAw = (117) (0.04) (2 x 10-5 ) (181.1) = 0.017 volts
b)
The plane of the coil is perpendicular to the magnetic field.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.