A 1100 kg car which was moving at 12.0 m/s, was hit by a 1400kg van that was com
ID: 1675720 • Letter: A
Question
A 1100 kg car which was moving at 12.0 m/s, was hit by a 1400kg van that was coming behind it. After collision bothvehicles stick together and move forward. If their speed justafter the collicion was 16.5 m/s what was the speed of the van justbefore the collision (assume the road is frictionless). ____ m/s A 1100 kg car which was moving at 12.0 m/s, was hit by a 1400kg van that was coming behind it. After collision bothvehicles stick together and move forward. If their speed justafter the collicion was 16.5 m/s what was the speed of the van justbefore the collision (assume the road is frictionless). ____ m/sExplanation / Answer
Mass of car m = 1100 kg
Mass of van M = 1400 kg
Initial speed of car u = 12 m / s
Initial speed of van U =?
Speed of the both vehicles after collision v = 16.5 m / s
From law of conservation of momentum , mu + MU = ( m+ M) v
13200 + 1400 U = 41250
Speed of the van just before collision U = 20 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.