A 11.0 -g bullet is fired into a 160 -g block of wood at rest on a horizontal su
ID: 2117405 • Letter: A
Question
A 11.0-g bullet is fired into a 160-g block of wood at rest on a horizontal surface. After impact, the block slides 8.20 m before coming to rest. If the coefficient of friction between the block and the surface is 0.370, what is the speed of the bullet before impact?
Find the net torque on the wheel in the figure below about the axle through O, taking a = 5.00 cm and b = 17.0 cm. (Assume that the positive direction is counterclockwise.)
http://www.webassign.net/serpse8/10-p-035.gif
please show all steps
Explanation / Answer
11.0*v0=(160+11)*vi
v0=15.54 *vi
now let's solve for vi
The work done by friction is
8.2m*g*0.37
is equal to the KE of the combined mass after impact
.5*m*vi^2
solve for vi
vi=sqrt(8.2*9.81*2*0.37)
vi=7.715m/s
the bullet is
119.8969965951108m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.