A 11.0 L balloon contains helium gas at a pressure of 625 mmHg. What is the fina
ID: 1061443 • Letter: A
Question
A 11.0 L balloon contains helium gas at a pressure of 625 mmHg. What is the final pressure, in millimeters of mercury, of the helium gas at each of the following volumes, if there is no change in temperature and amount of gas? Part A 25.0 L, Part B 2.50 L, Part C 13300 mL, Part D 1210 mL. A 11.0 L balloon contains helium gas at a pressure of 625 mmHg. What is the final pressure, in millimeters of mercury, of the helium gas at each of the following volumes, if there is no change in temperature and amount of gas? Part A 25.0 L, Part B 2.50 L, Part C 13300 mL, Part D 1210 mL.Explanation / Answer
vi = 11.0 L
Pi = 625 mm Hg
A)
vf = 25.0 L
use:
Pi*vi = Pf*vf
625*11.0 = Pf*25.0
Pf =275 mm Hg
Answer: 275 mm Hg
B)
vf = 2.50 L
use:
Pi*vi = Pf*vf
625*11.0 = Pf*2.50
Pf =2750 mm Hg
Answer: 2750 mm Hg
C)
vf = 13300 mL = 13.3 L
use:
Pi*vi = Pf*vf
625*11.0 = Pf*13.3
Pf =517 mm Hg
Answer: 517 mm Hg
D)
vf = 1210 mL = 1.210 L
use:
Pi*vi = Pf*vf
625*11.0 = Pf*1.210
Pf =275 mm Hg
Answer: 5682 mm Hg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.