A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capac
ID: 1451981 • Letter: A
Question
A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capacitor is made from a strip of aluminum foil separated by two strips of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 3.00 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.025 mm thick and has a dielectric constant of 3.7. What length should the strips be if a capacitance of 7.00 10-8 F is desired before the capacitor is rolled up? (Use the parallel-plate formula. Adding a second strip of paper and rolling up the capacitor doubles its capacitance by allowing both surfaces of each strip of foil to store charge.)
m
Explanation / Answer
Capacitance is given by
C = k*e0*A/d
A = L*w
w = 3.00 cm = 0.03 m
L = ?
e0 = 8.85*10^-12
d = 0.025*10^-3 m
k = 3.7
C = 7*10^-8 F
C = k*e0*L*w/d
L = 7*10^-8*0.025*10^-3/(3.7*8.85*10^-12*0.03)
L = 1.78 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.