A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capac
ID: 1454588 • Letter: A
Question
A commercial capacitor is constructed as in Figure 16.25a. This particular capacitor is made from a strip of aluminum foil separated by two strips of paraffin-coated paper. Each strip of foil and paper is 3.00 cm wide. The foil is 0.00400 mm thick, and the paper is 0.025 mm thick and has a dielectric constant of 3.7. What length should the strips be if a capacitance of 7.00 10-8 F is desired before the capacitor is rolled up? (Use the parallel-plate formula. Adding a second strip of paper and rolling up the capacitor doubles its capacitance by allowing both surfaces of each strip of foil to store charge.)
m
Explanation / Answer
let,
width of the strip, w=3cm
thickness of foil, tf=0.004mm
thickness of the paper, d=0.025mm
dielectric constant, k=3.7
capacitance, C=7*10^-8 F
lenth of the capacitor is L
use,
C=K*eo*A/d
(7*10^-8)=3.7*(8.854*10^-12)*A/(0.025*10^-3)
==> A=5.342*10^-2 m^2
area of the plate is,
A=5.342*10^-2 m^2
and
area=l*w
5.342*10^-2=l*(3*10^-2)
===> l=1.78 m
length of strip, l=1.78 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.