A uniform disk with mass 44.1 kg and radius 0.230 m is pivoted at its center abo
ID: 1452378 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 44.1 kg and radius 0.230 m is pivoted at its center about a horizontal, frictionless axle that is stationary. The disk is initially at rest, and then a constant force 34.0 N is applied tangent to the rim of the disk.
A. What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.150 revolution?
B. What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 0.150 revolution?
Explanation / Answer
Here ,
m1 = 44.1 Kg
r = 0.230 m
Force, F = 34 N
A)
let the moment of inertia is I
I = 0.5 * m* r^2
I = 0.5 ( 44.1) * 0.230^2
I = 1.17 Kg.m^2
let the angular acceleration is a
Using second law of motion
I * a = F * r
1.17 * a = 34 * 0.230
a = 6.704 rad/s^2
let the angular velocity is wi
Using third equation of motion
wi^2 = 2 * theta * a
wi^2 = 2 * 0.15 * 2pi * 6.704
wi = 3.55 rad/s
tangential velocity = wi * r
tangential velocity = 3.55 * 0.23 = 0.82 m/s
the tangential velocity is 0.82 m/s
b)
centripetal acceleration , ac = v^2/r
ac = 0.82^2/.23
ac = 2.91 m/s^2
tangential accelertion , at = a * r
at = 6.704 * 0.23
at = 1.541 m/s^2
resultant acceleration = sqrt(at^2 + ac^2)
resultant acceleration = sqrt(1.541^2 + 2.91^2)
resultant acceleration = 3.29 m/s^2
the resultant acceleration is 3.29 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.