A square wire loop with 3.00 m sides is perpendicular to a uniform magnetic fiel
ID: 1453176 • Letter: A
Question
A square wire loop with 3.00 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field, as shown below. The loop contains a 20.0 volt battery with a 25.0 ohm resistance in the circuit. If the magnitude of the field varies with time according to B(t) = (9.00 T/s)t - (2.60 T/s2)*t2. a. What is the induced emf in the circuit at 2.00 seconds? b. What is the total emf in the circuit at 2.00 seconds? c. What is the direction of the total current at that time (2 seconds)? d. What is the total current at that time (2 seconds)?Explanation / Answer
part A :
induced emf e = NA dB/dt
given B = 9 t -2.6 t^2
dB/dt = 9 - 5.2 t
at t= secs
e mf e = 1 * (3*3)/2 *(9- 5.2* 2)
emf e = -6.3 Volts
----------------------------
part B:
total emf e = 20 - 6.3 = 13.7 Volts
---------------------------
part C:
direction of current Clockwise
------------------------------
part D :
toal current I = emf /R
I = 13.7/25
I = 0.55 Amps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.