What is the escape speed on a spherical asteroid whose radius is 580 km and whos
ID: 1453442 • Letter: W
Question
What is the escape speed on a spherical asteroid whose radius is 580 km and whose gravitational acceleration at the surface is 3.0 m/s^2? (b) How far from the surface will a particle go if it leaves the asteroid's surface with a radial speed of 1000 m/s? (c) With what speed will an object hit the asteroid if it is dropped from 1000 km above the surface? (a) A 4.9 kg particle and a 2.1 kg particle have a gravitational attraction with a magnitude of 2.3 times 10^-12 N. What is the gravitational potential energy of the two-particle system? J (b) If you triple the separation between the particles, how much work is done by the gravitational force between the particles? J (c) How much work is done by you? JExplanation / Answer
part b )
using energy conservation
Ui + Ki = Uf + Kf
Ui = -GMn/R
Ki = mv^2/2
Uf = -GMm/(R+h)
Kf = 0
-GMm/R + 1/2mv^2 = -GMm/R+h
GM = a*R^2
-aR + v^2/2 = -aR^2/(R+h)
h = (2aR^2/2aR-v^2) - R
h = 1.05 x 10^5 m
part c )
Ki = 0
Ui = -GMm/(R+h)
Uf = -GMm/R
-GMm/(R+h) = - GMm/R + mv^2/2
GM = aR^2
-aR^2/(R+h) = -aR + v^2/2
v = sqrt[ ( 2aR) - (2aR^2/(R+h)]
v = 1312.45 m/s
part 18 )
F = Gm1m2/d^2
2.3 x 10^-12 = 6.67 x 10^-11 * 4.9 * 2.1/d^2
d = 17.2745 m
U = Gm1m2/d
U = 3.973 x 10^-11 J
part b )
W = -U
W = if distance triple = -1.32 x 10^-11 J
part c )
1.32 x 10^-11 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.