A long wire stretches along the x axis and carries a 3.0-A current to the right
ID: 1453617 • Letter: A
Question
A long wire stretches along the x axis and carries a 3.0-A current to the right (+x). The wire is in a uniform magnetic field B = (0.20i - 0.36j + 0.25k)T. Determine the components of the force on the wire per cm of length. The diagram shows a horizontal 1 5m long copper rod weighing 40.0N suspended at its two ends by two wires attached to the ceiling. It is in a region where the magnetic field is 2.4T pointing into the paper. A current runs in the rod. What must be the direction and magnitude of the current so that tension in each wire is 25N?Explanation / Answer
7)
F = i ( dl X B)
F/L =3 ( ix (0.2i -0.36j +0.25 k )
F/L = -3( 0.25 j + 0.36 k) N/m
F/L = -0.03( 0.25 j + 0.36 k ) N/cm
8)
for equilibrim
2T = 40+ Fb
2x25 = 40 +Fb
Fb = 10 N downward
so current will in leftward direction
Fb = i L B
10 = i 2.4x1.5
i = 2.78 A ( leftward )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.