A long wire stretches along the x axis and carries a 2.0 A current to the right
ID: 1492612 • Letter: A
Question
A long wire stretches along the x axis and carries a 2.0 A current to the right (+x). The wire is in a uniform magnetic field B =(0.21i0.30j+0.30k)T.
Part A
Determine the x-component of the force on the wire per cm of length.
Express your answers using two significant figures.
Part B
Determine the y-component of the force on the wire per cm of length.
Express your answers using two significant figures.
Part C
Determine the z-component of the force on the wire per cm of length.
Express your answers using two significant figures.
Explanation / Answer
B = 0.2 i -0.3 j + 0.3 k
F = i*L XB
F /L = 2* ( i) X ( 0.2 i -0.3 j + 0.3 k ) = - 0.6 k - 0.6 j
so
Fx = 0
Fy = -0.6 /100 = - 0.006 N/cm
Fz = - 0.006 N/cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.