A block with a mass of 0.344 kg is attached to a spring of spring constant 516 N
ID: 1454037 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.344 kg is attached to a spring of spring constant 516 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 4.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.688 kg is attached to a spring of spring constant 516 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 4.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.344 kg is attached to a spring of spring constant 1.03×103 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 4.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
A block with a mass of 0.344 kg is attached to a spring of spring constant 516 N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 8.00 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
Explanation / Answer
a) Amplitude A= 4cm only as it is disturbance caused to the system.
b) Amplitude is independent of mass, spring constant k.
Hence, A=4cm
c) A=4cm
d) A=8cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.