A block with a mass of 0.368 kg is attached to a spring of spring constant 310.
ID: 1454576 • Letter: A
Question
A block with a mass of 0.368 kg is attached to a spring of spring constant 310. N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 5.80 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation? Tries 0/10 A block with a mass of 0.736 kg is attached to a spring of spring constant 310. N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 5.80 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation? Tries 0/10 A block with a mass of 0.368 kg is attached to a spring of spring constant 620. N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 5.80 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation? Tries 0/10 A block with a mass of 0.368 kg is attached to a spring of spring constant 310. N/m. It is sitting at equilibrium. You then pull the block down 11.6 cm from equilibrium and let go. What is the amplitude of the oscillation?
Explanation / Answer
here,
mass of block, m = 0.368 kg
spring constant, k = 310 N/m
Part B:
Angular frequency, w = sqrt(k/m) = sqrt(310/0.368) = 29.024 rad/s
Time peroid, t = 1/f = 2*pi/w = 2*pi/29.024 = 0.216 s
Amplitude, A = x/Cos(w*t)
Where x is Distance = 5.80 cm = 0.058 m
A = 0.058/Cos(29.024*0.216)
A = 0.058 m
hence the extension in spring will always be equal to Amplitude of spring,
part b:
Angular frequency, w = sqrt(k/m) = sqrt(620/0.736) = 29.024 rad/s
Time peroid, t = 1/f = 2*pi/w = 2*pi/29.024 = 0.216 s
Amplitude, A = x/Cos(w*t)
Where x is Distance = 5.80 cm = 0.058 m
A = 0.0580/Cos(29.024*0.216)
A = 0.058 m
Part C:
Angular frequency, w = sqrt(k/m) = sqrt(620/0.368) = 41.046 rad/s
Time peroid, t = 1/f = 2*pi/w = 2*pi/41.046 = 0.153 s
Amplitude, A = x/Cos(w*t)
Where x is Distance = 5.80 cm = 0.058 m
A = 0.0580/Cos(41.046*0.153)
A = 0.058 m
Part D:
Angular frequency, w = sqrt(k/m) = sqrt(310/0.368) = 29.024 rad/s
Time peroid, t = 1/f = 2*pi/w = 2*pi/29.024 = 0.216 s
Amplitude, A = x/Cos(w*t)
Where x is Distance = 11.6 cm = 0.116 m
A = 0.116/Cos(29.024*0.216)
A = 0.116 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.