A block starts from rest at a height of 8.7m on a fixed inclined plane. The spee
ID: 2178157 • Letter: A
Question
A block starts from rest at a height of 8.7m on a fixed inclined plane. The speed of the block at the bottom of the ramp is =take along the slopedriving force= mgsin22- 0.2mgcos22
=4.26N
length of slope=s=8.7/sin22=23.22
a=4.26/2.3=1.85
v^2= 2as
v=9.27
The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2.
(U (mu) = 0.2 Weight of block=2.3kg Theta=22 degrees)
If the block continues to slide on the ground with the same coefficient of friction, how far will the block slide on the ground until coming to rest? Answer in units of m
Explanation / Answer
a = 9.8*0.2 = 1.96 m/s^2 v^2 - u^2 = 2as 9.27^2 = 2*1.96*s s = 21.92 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.