A) The expanding gases that leave the muzzle of a rifle also contribute to the r
ID: 1454564 • Letter: A
Question
A) The expanding gases that leave the muzzle of a rifle also contribute to the recoil. A .30 caliber bullet has mass 7.20×103 kg and a speed of 601 m/s relative to the muzzle when fired from a rifle that has mass 3.00 kg . The loosely held rifle recoils at a speed of 2.15 m/s relative to the earth. Find the momentum of the propellant gases in a coordinate system attached to the earth as they leave the muzzle of the rifle.
B) A bullet of mass 6.00 g is fired horizontally into a wooden block of mass 1.14 kg resting on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between block and surface is 0.220. The bullet remains embedded in the block, which is observed to slide a distance 0.300 m along the surface before stopping. What was the initial speed of the bullet?
Explanation / Answer
A)
mass of bullet , m = 0.0072 kg
speed of bullet , v = 601 m/s
speed of rifle , V = 2.15 m/s
mass of rifle , M = 3 kg
let the momentum of the propellant gasses be P
using the conservation of momentum
P + m * v = M * V
P + 0.0072 * 601 = 3 * 2.15
P = 2.12 kg.m/s
the momentum of the propellant gases in a coordinate system attached to the earth as they leave the muzzle of the rifle is 2.12 kg.m/s
B)
mass of bullet , m = 0.006 kg
mass of block , M = 1.14 kg
let the initial speed of the bullet be u
using conservation of momentum
m * u = ( m +M ) * v
v = 0.00524 * u ....(1)
s = 0.3 m
uk = 0.22
a = uk * g = 0.22 * 9.8 = 2.156 m/s^2
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * s
(0.00524 * u )^2 - 0 = 2 * 2.156 * 0.3
u = 217.05 m/s
the initial speed of the bullet is 217.05 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.