A) Suppose a lean work center is being operated with a container size of 40 unit
ID: 387904 • Letter: A
Question
A) Suppose a lean work center is being operated with a container size of 40 units and a demand rate of 200 units per hour. Also, assume it takes 2 hours for a container to circulate. 1. How many containers are required to operate this system? 2. What is the maximum inventory that can accumulate? 3. How many Kanban cards are needed? B)For a particular operation, the setup time is 5 minutes and the run time is 40 minutes to produce a standard lot of 80 parts. It takes four additional hours to circulate a container of parts after production is completed. The demand rate is 16,000 parts perExplanation / Answer
Answer to question # A :
Cycle time of the process = 2 hours
Demand rate = 200 units / hour
Therefore, total in process inventory = 200 x 2 = 400 units
Container size = 40 units
Answer to question # B :
Total processing time of a lot
= set up time + run time + circulation time
= 5 minutes + 40 minutes + 4 hours
= 45 minutes + 4 hours
= 0.75 hours + 4 hours
= 4.75 hours
Monthly demand rate = Monthly production requirement in parts / parts per lot = 16000/80 = 200 lots
Available production hours in a month = 160
Therefore , hourly production rate = 200 /160 = 1.25 lots per hour
Therefore, total in process inventory
= Hourly production rate x Total processing time of a lot ( hours)
= 1.25 x 4.75
= 5.93 lots or containers ( 6 containers rounded to next higher whole number )
Takt time of the process
= 1.25 lots per hour
= 80 x 1.25 parts per hour
= 100 parts per hour
Number of standard containers needed = 6 numbers
Takt time of the process = 100 parts per hour
Number of standard containers needed = 6 numbers
Takt time of the process = 100 parts per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.