The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 130 cm2 and
ID: 1455069 • Letter: T
Question
The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 130 cm2 and plate separation d = 1.40 cm. A potential difference of V0 = 86.0 V is applied between the plates. Suppose that the battery remains connected while the dielectric slab of thickness b = 0.780 cm and dielectric constant = 3.00 is being introduced. Calculate the following values
(a) the capacitance
pF
(b) the charge on the capacitor plates
nC
(c) the electric field in the gap
N/C
(d) the electric field in the slab, after the slab is in place
N/C
Explanation / Answer
part A:
Capacitance C = eoA K /(Kd - b(K-1)
C = (8.85*10^-12 * 130 *10^-4 * 3/((3* 0.014) - 0.078 *(3-1))
C = 3.02 * 10^-12 F
-----------------------
Charge Q = CV
Q = 3.02 *10^-12 * 86
Q = 0.26 nC
-------------------------------
E = Q/eo A
E = 0.26 *10^-9/(8.85 *10^-12* 130 *10^-4)
E = 2.259*10^3 N?C
----------------------------
E remains unchanged and is = 2.259 *10^3 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.