A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 167 cm , b
ID: 1455220 • Letter: A
Question
A circular loop of flexible iron wire has an initial circumference of 167 cm , but its circumference is decreasing at a constant rate of 10.0 cm/s due to a tangential pull on the wire. The loop is in a constant uniform magnetic field of magnitude 0.500 T , which is oriented perpendicular to the plane of the loop. Assume that you are facing the loop and that the magnetic field points into the loop. Find the magnitude of the emf E induced in the loop after exactly time 5.00 s has passed since the circumference of the loop started to decrease. Express your answer numerically in volts to three significant figures. (I'm getting 0.009V but its wrong)
Explanation / Answer
Here ,
initial circumference , C = 167 cm
at t = 5 s
C = 167 - 10 * 5
C = 117 cm
let the radius as this time is r
2pi * r = C
2pi * r = 117 cm
r = 117/(2pi) cm
Now , dA/dt = d/dt(pi * r^2)
dA/dt = 2pi * r * dr/dt
dA/dt = C * dC/dt/(2pi)
dA/dt = 1.17 * 0.10/(2pi)
Now , for the induced emf
induced emf = dA/dt * magnetic field
induced emf = 1.17 * 0.10/(2pi) * 0.50
induced emf = 9.31 *10^-3 V = 9.31 mV
the induced emf in the coil is 9.31 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.