What is the velocity of a beam of electrons that goes undeflected when passing t
ID: 1455351 • Letter: W
Question
What is the velocity of a beam of electrons that goes undeflected when passing through perpendicular electric and magnetic fields of magnitude 6800 V/m and 6.7 times 10^-3 T, respectively? Express your answer using two significant figures. What is the radius of the electron orbit if the electric field is turned off? Express your answer using two significant figures. A proton moves through a region of space where there is a magnetic field B = (0.51i + 0.36j) T and an electric field E = (2.7i - 4.0j) times 1063 V/m. At a given instant, the proton's velocity is v = (5.5i + 3.2j - 4.8k) times 10^3 m/s. Determine the components of the total force on the proton. Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.Explanation / Answer
part 1 )
part a )
qE = qvB
v = E/B
v = 8.955 x 10^5 m/s = 9.0 x 10^5
part b )
r = mv/qB
m = 9.1 x 10^-31
r = 7.6 x 10^-4 m
part 6 )
F = q[E + v x B]
v x B = 1728i - 2640 j + 220k
F = q[2700 i - 4000j + 1728i - 2640j + 220k]
F = q[4428i -6640j + 220k]
Fx = 7.1 x 10^-16 N
Fy = 1.1 x 10^-15 N
Fz = 3.5 x 10^-17 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.