A 35-kg boy running at 3.9 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go
ID: 1455395 • Letter: A
Question
A 35-kg boy running at 3.9 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go-round of radius 2.0 m and rotational inertia 2.0×102 kgm2 pivoting on a frictionless bearing on its central shaft. Merry-go-round initially rotating at 0.80 rad/s in the same direction that the boy is running.
Part A
Determine the rotational speed of the merry-go-round after the boy jumps on it.
Part B
Find the change in kinetic energy of the system consisting of the boy and the merry-go-round.
Part C
Find the change in the boy's kinetic energy.
Part D
Find the change in the kinetic energy of the merry-go-round.
Explanation / Answer
apply angular momentum conservation
Li = Lf
35 * 3.9* 2 + 2*10^2 * 0.80 = ( 35 * 2^2 +2*10^2) *w
solve for w
w= 1.2535 rad/s
change in KE of system = KEf - KEi
= 0.5 ( ( 35 * 2^2 +2*10^2) *1.2735^2 - 0.5 *35*3.9^2 - 0.5* 2*10^2*0.80^2
= 54.46 J
change in the boy's kinetic energy
v = r*w = 2* 1.25
= 0.5*35*3.9^2 - 0.5 * 35 * ( 2* 1.2535 )^2
= 156.1866 J
change in the kinetic energy of the merry-go-round. = 0.5 * 2*10^2 *0.80^2 - 0.5*2*10^2 * 1.2535^2 = 93.126 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.