A 35-kg child is holding for dear life on a playground merry-go-round that has a
ID: 2243982 • Letter: A
Question
A 35-kg child is holding for dear life on a playground merry-go-round that has a radius of 2.5m and is turning at a rate of one turn every 5 seconds.
a)What's is the child's acceleration relative to the ground?
b)What is the magnitude of the force acting on the child through the child's arms?
c)What is the child's acceleration relative to the place on the merry-go-round where the childs is standing?
d)If you were to naively apply Newton's second law to this situation, what is the magnitude of the apparent centrifugal force acting on the child?
Explanation / Answer
a) acceleration relative to the ground= w^2R
w=2*pi*1/5
==> a= (2*pi*1/5)^2*2.5= 3.948 m/s^2
b) Force=m*a= 35*3.948=138.175 N
c) the child's acceleration relative to the place on the merry-go-round where the childs is standing =0 m/s^2
d) Magnitude of apparent centrifulag force=mRw^2=138.175 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.