A 35-kg child is holding on for dear life on a playground merry goround that has
ID: 1343955 • Letter: A
Question
A 35-kg child is holding on for dear life on a playground merry goround that has a radius of 2. 5 m and is turning at a rate of one turn every 5. 0 s. What is the child's acceleration relative to the ground? What is the magnitude of the force acting on the child through the child's arms? What is the child's acceleration relative to the place on the merrygoround where the child is standing? If you were to naively apply Newton's second law to this situation, what is the magnitude of the apparent centrifugal force acting on the child?Explanation / Answer
a) a = V^2/R
V = 2piR/T
=> a = 4*pi^2*R/T^2 = 4*3.14*3.14*2.5/(5^2) = 3.94 m/s^2
b) F = mV^2/R = 35*3.94 = 137.9 N
c) 0
d)
F = mV^2/R = 35*3.94 = 137.9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.