A screen 1.1 m wide is located 2.2 m from a pair of slits illuminated by 605 nm
ID: 1455760 • Letter: A
Question
A screen 1.1 m wide is located 2.2 m from a pair of slits illuminated by 605 nm laser light, with its center on the centerline of the slits.
Part A
Find the highest-order bright fringe that will appear on the screen if the slit spacing is 0.10 mm .
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Find the highest-order bright fringe that will appear on the screen if the slit spacing is 19 m .
A screen 1.1 m wide is located 2.2 m from a pair of slits illuminated by 605 nm laser light, with its center on the centerline of the slits.
Part A
Find the highest-order bright fringe that will appear on the screen if the slit spacing is 0.10 mm .
m1 =SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining
Part B
Find the highest-order bright fringe that will appear on the screen if the slit spacing is 19 m .
m2 =Explanation / Answer
A.
For light from the bottom slit to constructively interfere with the light from the top slit, the difference in path length must be an integer wavelength of the light.
d*sin A = m*lambda
The angle A, can be determined by the triangle formed by the distance to the screen and the distance on the screen
tan A = y/L
A = arctan (y/L)
y = 1.1/2 = 0.55 m
L = 2.2 m
A = arctan (0.55/2.2) = 14.03 deg
now
m = d*sin A/lambda
m = 0.1*10^-3*sin 14.03 deg/(605*10^-9)
m = 40.07
Since integer values of m give a bright fringe, the highest order of bright fringe is when m = 40
B.
m = 19*10^-6*sin 14.03 deg/(605*10^-9)
m = 7.61
Since integer values of m give a bright fringe, the highest order of bright fringe is when m = 7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.