Earth and Sun are 9.0 light minutes apart, as measured in their rest frame. Part
ID: 1455793 • Letter: E
Question
Earth and Sun are 9.0 light minutes apart, as measured in their rest frame.
Part A
What is the speed of a spacecraft that makes the trip in 4.5 min according to its on-board clocks?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the trip time as measured by clocks in the Earth-Sun reference frame?
Express your answer using two significant figures.
Earth and Sun are 9.0 light minutes apart, as measured in their rest frame.
Part A
What is the speed of a spacecraft that makes the trip in 4.5 min according to its on-board clocks?
Express your answer using two significant figures.
v/c =SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the trip time as measured by clocks in the Earth-Sun reference frame?
Express your answer using two significant figures.
t = minExplanation / Answer
Part A: Lo=60*9*3*10^8 = 1.62*10^11 m
to = 4.7*60 = 282 sec
v=Lo/t = L/to
=t/to
Plug Lo/t into the gamma equation (here =t/to) for v and solve for t.
1/(1-(Lo/(tc))^2)^1/2=t/to
1-(Lo/(tc))^2 = (to/t)^2
t^2 = (Lo/c)^2 + (to)^2
t = ((Lo/c)^2 + (to)^2)^0.5
t = ((1.62*10^11/(3*10^8))^2 +(282)^2)^0.5
t= 609 s
Now plug this value for t into the velocity equation above:
v = Lo/t = 1.62*10^11/(609*3*10^8)
v/c = 0.89
Part B: t= 609 s
t = 609/60 = 10 min = 1.0*10^1 min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.