A 24.0 V battery is in series with a switch, a 0.40 H inductor, and a 16 resisto
ID: 1455817 • Letter: A
Question
A 24.0 V battery is in series with a switch, a 0.40 H inductor, and a 16 resistor.
Part A
What's the time constant ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the potential differences across the inductor at t=.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Find the potential differences across the resistor at t=.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Find the potential differences across the inductor at t=2.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part E
Find the potential differences across the resistor at t=2.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
R = 15 ohms
L = 0.4 H
time constant = T = L/R = 0.4 / 15 = 0.0266 s = 26.6 ms
b) V = Vo * exp (-t/T)
At t = T
V = 25 * exp(-T/T) = 25 * exp(-1) = 9.19 V
Voltage across inductor = 9.19 V
c) Voltage across resistor = 25 - 9.19 = 15.81 V
d) V = Vo * exp (-t/T)
At t = 2T
V = 25 * exp(-2T/T) = 25 * exp(-2) = 3.38 V
Voltage across inductor = 3.38 V
e) Voltage across resistor = 25 - 3.38 = 21.62 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.