A 230 kg crate hangs from the end of a rope of length L=12m. You push horizontal
ID: 2005047 • Letter: A
Question
A 230 kg crate hangs from the end of a rope of length L=12m. You push horizontally on the crate with a varying force F to move it distance d=4m to the side. a) What is the magnitude of the F when the crate is in this final position? during the crate's displacement, what are b) The total work done on it? c) The work done by the gravitational force on the crate? d) The work done by the pull on the crate from the rope? e) Knowing that the crate is motionless before and after its displacement, use the answers to b), c), and d) to find the work your force F does on the crate? f) Why is the work of your force not equal to the product of the horizontal displacement and the answer a)?Explanation / Answer
From the given figure The vertical angle is determined as followsSin = d / l
or = Sin-1( 4 / 12 ) =19.5o Now the tension in the string resolve into components The vertical component supports the weight
TCos = mg
0r T = 230*9.8 / Cos19.5 = 2391N
Therefore the horizontal force F = TSin19.5
0r F = 797 N
b) The total work done W = 0 asthere is no change in KE
c) The work done by gravity Wg =Fs.d = - mgh
0r Wg = - mg l ( 1 - Cos )
= -230*9.8*12 ( 1 - Cos19.5 ) = - 1.55 kJ
d) asthe pull is perpendicular to the direction ofmotion, the work done = 0
e) Workdone by the Force on the crate WF = - Wg f) Here the work done by force is not equal to F*d and it is equal to product of the cos angle and F*d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.