A 222-kg speedboat is negotiating acircular turn (radius = 30 m) around abuoy. D
ID: 1725018 • Letter: A
Question
A 222-kg speedboat is negotiating acircular turn (radius = 30 m) around abuoy. During the turn, the engine causes a net tangential force ofmagnitude 510 N to be applied to theboat. The initial tangential speed of the boat going into the turnis 5.1 m/s. the tangential acceleration (magnitude) is 2.3m/s2(b) After the boat is 2.1 s into theturn, find the centripetal acceleration (magnitude).
________________________ m/s2 thank you for your help! the tangential acceleration (magnitude) is 2.3m/s2
(b) After the boat is 2.1 s into theturn, find the centripetal acceleration (magnitude).
________________________ m/s2 thank you for your help!
Explanation / Answer
Given : . mass (m) = 222 kg ; radius (r) = 30 m ; Tangential force (F) = 510 N ; Velocity (u) = 5.1 m/s . (a) Tangential acceleration is : a = F / m = 510 N / 222 = 2.297 = 2.3 m /s2 . (b) Velocity after 2.1 s is: . v = u + at = 5.1 + ( 2.3 * 2.1 ) = 9.93 m /s . Hence centripetal acceleration is : . aC = m v2 / r = ( 222* (9.93)2 ) / 30 = 729.676 ˜ 730 m/s2 . Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.